Bıçak 101

Bıçak, insanlık tarihinde kullanılan ilk aletlerden biri. Buluntuları taş devrine kadar uzanan bıçak, günümüzde bilinen şekliyle ilk defa tahta, kemik ve taş kullanılarak yapılmış. Tarih içerisinde bakır, bronz, demir, çelik, seramik ve titanyum alaşımlar ile geliştirilmiş. Günümüzde ise yoğunlukla paslanmaz çelik, karbon çelik ve yüksek-karbon çelikten üretiliyor.

Bıçakların birçok farklı amaç için üretilmiş farklı türleri mevcut. Biz burada mutfak bıçaklarına odaklanacağız.

Her bıçağın ayrı bir işlevi vardır. Dolayısıyla kullanacağınız bıçağı, kalitesinden emin olduktan sonra yapılacak olan işe uygunluğu ile belirlersiniz.

Kaliteli olarak nitelendirilen bir bıçak; dengeli, avuca oturan, sağlam, paslanmaz, sert fakat bilenecek kadar yumuşak bir çelikten üretilmiş olmalı. Bir bıçağın hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmek ve hangi amaçla kullanacağınızı belirlemek, satın alırken işinizi kolaylaştıracaktır.

Bunları kararlaştırdıktan sonra gözünüze kestirdiğiniz bıçağı deneme imkanı bulursanız, size uygun olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, bıçağı elinize aldığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bıçağın sapını kavradığınızda elinize tam olarak oturması, dolayısıyla kullanırken bileğinizi yormayacak olmasıdır. En genel anlatımla, sizin için en doğru bıçak en rahat kullanacağınız bıçaktır.

BIÇAĞIN BÖLÜMLERİ

BIÇAK TÜRLERİ