Granola

(granola, ing.)

Görsel gourmetwarehouse.ca’dan alınmıştır.

Granola en sade haliyle, yulaf ezmesinin şekerli bir sıvı (bal, pekmez vb.) ve yağ ile fırınlanarak hazırlanan gevrekleştirilmiş formudur. Genellikle kuru meyve, kuru yemiş ve çeşitli tohumlar eklenerek hazırlanır. Damak tadınıza göre içeriğine ekleyebileceğiniz çeşitli malzemeler ile pek çok farklı alternatif üretebilirsiniz.

Kurutulmuş malzemeler ile hazırlandığı için bir seferde fazla miktarda hazırlayıp kavanoz vb. hava almayan bir kapta uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Malzeme & Ölçü

Yulaf Ezmesi300 g. + 100 g.
Badem100 g.
Toz Tarçın3 g.
Bal200 g.
Hindistan Cevizi Yağı10 g.
Kuru Üzüm100 g.
Kuru Yaban Mersini100 g.
Kabak Çekirdeği25 g.
Keten Tohumu30 g.
Susam10 g.

Metot

300 g. yulaf ezmesi, badem ve toz tarçın bir kapta karıştırılır.

Bal ve yağ bir tavada homojen bir karışım elde edilene kadar ısıtılır. Ocaktan alınıp kaptaki yulaflı karışıma eklenir ve güzelce karıştırılır. Hazırlanan karışım pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine yayılır.

Önceden ısıtılmış 150 C fırında her 10 dakikada bir karıştırılarak yaklaşık 30 dakika boyunca, altın sarısı renk alana kadar fırınlanır. Fırından çıkarılıp oda ısısında soğutulur.

Soğuyan karışıma 100 g. daha yulaf ezmesi ile birlikte kuru üzüm, kuru yaban mersini, kabak çekirdeği, keten tohumu ve susam eklenip karıştırılır.

Tercih edilen süt, süt alternatifi (badem sütü, hindistan cevizi sütü vb.) veya yoğurt çeşidi ile tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir