Fırınlanmış Patates Salatası

Patates salatası ılık veya soğuk servis edilebilen, haşlanarak veya fırınlanarak hazırlanan bir yemektir. Patatesleri pişirdikten sonra damak tadınıza göre ekleyebileceğiniz çeşitli baharat ve ek malzemelerle farklı alternatifler üretebilirsiniz.

Aşağıdaki malzemelerden kullanmak istemediklerinizi tamamen çıkarabilir veya damak tadınıza göre oranlarını değiştirebilirsiniz.

Malzeme & Ölçü (2 porsiyon için)

Patates625 g.
Sarımsak5 g.
Taze Biberiye3 g.
Taze Kekik3 g.
Zeytinyağı25 g.
Tuz5 g.
Tane Karabiber (öğütülmüş)1 g.
Tatlı Toz Kırmızı Biber2 g.
Mayonez50 g.
Toz Zerdeçal2 g.
Mavi Haşhaş3 g.
Nane5 g.
Maydanoz5 g.

Metot

Patateslerin kabukları iyice yıkanıp temizlenir. Kabuklu şekilde küçük parçalara kesildikten sonra soyulmuş sarımsak, taze biberiye (dal), taze kekik (dal), tuz, karabiber, tatlı toz kırmızı biber ve zeytinyağı ile karıştırılır.

Tüm malzeme yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine konur ve önceden ısıtılmış 180 C fırında pişirilir. Patatesler pişince sarımsak, biberiye ve taze kekik ayrılır.

Mayonez, zerdeçal ve haşhaş karıştırılır. Nane yaprakları ve maydanoz ince kıyılıp mayonezli karışıma eklenir.

Patateslerin ilk sıcağı çıkınca mayonezli karışım ile harmanlanır.

Bİ’ NOT

* Bu tarifi mayonez yerine yağ-limon sos ile de hazırlayabilirsiniz. Eğer bunu tercih edecekseniz, reçetedeki zerdeçal ve haşhaşı da çıkarabilirsiniz. Patatesler piştikten sonra ilk sıcağı çıkınca yağ-limon sos ve kıyılmış yeşilliklerle karıştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir